V dnešnej dobe je hormonálna antikoncepcia najbežnejšou prevenciou pred nechceným tehotenstvom. Hoci jej účinnosť nikdy nie je 100 %, ženy túto formu berú ako najbezpečnejšiu voľbu ochrany. Dôvodom jedna obrovská výhoda, medzi ktorou sa však nájde aj obrovský počet vedľajších efektov. Tie nájdeš popísané podrobnejšie v dnešnom článku a okrem toho ťa neminú ani základné otázky na túto tému. Čo je to antikoncepcia a ako pôsobí? Čítaj nižšie a dozvieš sa všetko potrebné.
Ako funguje antikoncepcia?
Jedná sa o tabletky, ktoré obsahujú hormón progesterón. Ten v tele ženy pracuje tak, že zahustí hlien kŕčku maternice a zabráni tak spermiám dostať sa k vajíčku. V niektorých prípadoch hormón v pilulkách zabraňuje aj uvoľneniu vajíčka. Užívať sa musí na každodennej báze.
Ako efektívna je antikoncepcia?
Ak užívate pilulky pravidelne a správne, ich účinnosť dosahuje až 95 %.
Kde môžem získať antikoncepčné pilulky?
Antikoncepčné pilulky sú dostupné len na lekársky predpis. V dnešnej dobe sa predpisuje dievčatám od 15 rokov a končia pri hranici 44 rokov.
Ako môžem začať užívať antikoncepciu?
Na túto otázku vám odpovie váš lekár. Ak máte práve vtedy svoju periódu, kedy vám bolo povedané užiť prvú tabletu, užite ju. Svoju ďalšiu periódu dostanete približne o 25 dní po začatí užívania antikoncepcie.
Dávkovanie by malo prebiehať vždy v tú istú hodinu každého nového dňa. Môžete si ju vziať kedykoľvek počas dňa, ale ráno a pred spaním si túto dôležitú úlohu dňa zapamätáte najlepšie.
Ako rýchlo začne antikoncepcia pôsobiť?
Ak ich užívate podľa daných pokynov, pilulky začnú byť zvyčajne účinné už v prvom mesiaci. Niektorí lekári ešte v prvom mesiaci užívania odporúčajú aj používanie kondómov pre lepšiu prevenciu pred nechceným tehotenstvom. Až po uplynutí jedného mesiaca by ste sa mali spoliehať už len na pilulky. Opatrnosti predsa len nikdy nie je dosť.
Čo ak zabudnem užiť antikoncepciu?
Treba ju užiť hneď v momente, kedy si na túto činnosť spomeniete. Ak ste však zabudli jeden celý deň, neváhajte užiť dve tablety. Ak nebodaj zabudnete dva dni, užite dve tablety v jeden deň a dve aj ten nasledujúci. Na tretí deň sa môžete vrátiť do užívania antikoncepcie podľa plánu. Ak náhodou vynecháte dve tablety a spomeniete si až na tretí deň, kontaktujte svojho lekára. Môže vám byť povedané, aby ste až do nedele užili jednu pilulku a potom začali užívať nové balenie. Druhá varianta je vyhodiť zvyšné balenie a v ten istý deň začali znova s novým balením.
To by bolo k základom o antikoncepcii všetko a presunieme sa do jej temnej stránky. Výhodou antikoncepcie je v skutočnosti len neobmedzený sexuálny vztyk bez akýchkoľvek obáv. Taktiež si môžete vybrať spomedzi niekoľkých druhov hormonálnej antikoncepcie a obohatiť telo o niektoré látky. No ak nazrieme na druhú stranu mince, dostaneme sa k jej vedľajších účinkom. Tých nie je málo a preto sme pre vás vybrali 10 najčastejších vedľajších účinkov pri užívaní antikoncepcie:
Predmenštruačné krvácanie
Medzi hlavné vedľajšie účinky patrí krvácanie z pošvy. To zvyčajne ustúpi do 3 mesiacov od začiatku užívania antikoncepcie. Takéto krvácanie môže vzniknúť vtedy, keď sa maternica zúži alebo ak sa telo prispôsobuje rôznym hladinám hormónov.
Nevoľnosť
Niektoré ženy pociťujú miernu nevoľnosť pri prvom užití tablety, ale takéto príznaky zvyčajne vždy ustúpia. Pomôcť môže, ak užijete antikoncepciu s jedlom alebo pred spaním. V prípade pretrvávania nevoľnosti po dobu troch mesiacov by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
Citlivosť prsníkov
Antikoncepčné pilulky môžu spôsobiť zväčšenie alebo citlivosť prsníkov. Tieto príznaky by mali ustúpiť po niekoľkých týždňoch. Ak ste však na prsníkoch ucítili malú hrudku a bolesť je trvalá, okamžite navštívte svojho lekára. Našim tipom pre zníženie citlivosti prsníkov je znížení príjem kofeínu a soli.
Bolesť hlavy a migréna
Jedným z vedľajších účinkov antikoncepcie je aj riziko vzniku bolesti hlavy a migréna. Príznaky sa časom zlepšujú, ale nikdy ich netreba podceňovať. Ak je bolesť hlavy silná a pretrváva, navštívte lekára.
Nárast hmotnosti
Klinické štúdie zatiaľ nezistili konzistentné spojenie medzi použitím antikoncepcie a fluktuáciou hmotnosti. Môže sa však vyskytnúť zadržiavanie tekutín, najmä okolo prsníkov a bokov. Prieskumy hovoria, že prírastok hmotnosti po 6 alebo 12 mesiacov dosahuje hranicu 2 kg.
Zmeny nálady
Štúdie naznačujú, že perorálna antikoncepcia môže ovplyvniť náladu. Zvyšuje riziko depresie alebo iných emocionálnych zmien. Každá žena, ktorá na sebe pocíti zmeny nálady, mala by kontaktovať svojho lekára.
Meškanie periódy
Faktory, ktoré ovplyvňujú meškanie sú stres, choroby, cestovanie, abnormalita hormónov alebo problémy so štítnou žľazou. Ak počas používania antikoncepcie nepríde menštruácia, odporúča sa pre istotu použiť tehotenský test.
Znížené libido
Hormóny v antikoncepčnej pilulke môžu u niektorých žien ovplyvniť sexuálnu túžbu. Ak znížené libido pretrváva, mali by ste to prediskutovať so svojim lekárom.
Vaginálny výtok
Pri podaní pilulky sa môžu vyskytnúť zmeny aj vo vaginálnom výtoku. Tieto zmeny sú zvyčajne škodlivé a spôsobujú divné sfarbenia a zápach, ktorý môže naznačovať vznik infekcie.
Zmena zraku
Hormonálne zmeny spôsobené antikoncepciou sú spojené so zväčšením rohovky v očiach. Perorálna antikoncepcia taktiež vytvára zvýšené riziko ochorenia očí. Okrem iného sa môže stať, že ak používate šošovky, už vám nebudú pohodlne sedieť. Aj preto by sa mali nositelia kontaktných šošoviek poradiť s očným lekárom.
Ako môžete vidieť, antikoncepcia má okrem jednej výhody obrovský počet vedľajších účinkov. Neobmedzený sex bez obáv môže niekedy prejsť do veľmi nepríjemného obdobia. Preto sa treba zamyslieť nad tým, či je antikoncepcia tou správnou formou prevencie proti otehotneniu. To by bolo z dnešného článku všetko a už čoskoro sa tu opäť vidíme pri novej téme. O čom by ste si chceli prečítať nabudúce? Vaše tipy nám nezabudnite napísať do komentára.
zdroj: medicalnewstoday.com