Ľudia sa vo svojich životoch často krát stretávajú s rôznymi bolesťami. Jednou z takýchto bolestí je aj bolesť brucha pod ľavým rebrom, ktorá však nemusí hneď naznačovať niečo vážneho. No ešte predtým ako sa nad konkrétnou bolesťou zamyslíte, treba vedieť, aké všetky životne dôležité orgány sa na ľavej strane teľa nachádzajú – srdce, ľavá časť pľúc, slezina, ľavá oblička, pankreas a žalúdok.
10 možných príčin, prečo zažívame bolesť brucha pod ľavým rebrom
Niektoré možné príčiny bolesti brucha na ľavej strane by sme nemali nikdy podceňovať, ale ani preceňovať. Vždy môže zárodok problému pochádzať len zo zle stráveného jedla. Avšak nikde nie je vylúčené, že nemôže ísť o gastrointestinálne poruchy, ktoré by sa nemali zanedbávať.
V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na 10 najčastejších problémov, ktoré naše telo môžu trápiť, ak pociťujeme bolesť brucha pod ľavým rebrom. Taktiež sa vám ku každému z nich pokúsime napísať, kedy by sa z daným príznakom malo zájsť k lekárovi.
1. Syndróm dráždivého čreva (IBS)
Táto nepríjemná záležitosť je súborom symptómov, ktoré ovplyvňujú gastrointestinálny trakt. Príznaky zahŕňajú zmeny v pohybe našich čriev, hnačku, zápchu, žalúdočné kŕče alebo nadúvanie. Aby toho nebolo málo, spôsobovať môžu aj biely hlien v stolici.
Syndróm dráždivého čreva môžu spôsobiť rôzne faktory, ktoré sa týkajú psychologického zamerania ako stresujúce životné udalosti alebo depresia. Okrem toho môže koreň problému vzniknúť aj pri neznášanlivosti na špecifické druhy jedál alebo bakteriálna infekcia.
Prevencia od nás: Zmena v životnom štýle vám určite prospeje. Stačí ak zvýšite príjem vlákniny a nezaškodí ani pravidelný pohyb. Ak vás zužuje každodenný stres, odporúčame praktizovať relaxačné techniky na odbúranie stresu. Netreba zabúdať ani na dodržiavanie hygieny a dostatok odpočinku.
2. Zápalové ochorenie čriev (IBD)
Takéto ochorenie môže naznačovať aj chronický zápal gastrointestinálneho traktu. Najbežnejšími typmi IBD sú Crohnova choroba (nešpecifický črevný zápal, spôsobený poruchou imunitnej odpovede na mikrobiálne osídlenie čreva) alebo ulcerózna kolitída (zápal sliznice hrubého čreva).
Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť brucha, častá hnačka, krv v stolici, únava alebo strata telesnej váhy.
Prevencia od nás: Zápalové ochorenie čriev môže spôsobiť aj zlý imunitný systém. Ten sa však vždy dá jednoducho posilniť liekmi, ktorými sa môžete pred IBD jednoducho vyhnúť.
3. Kostochondritída
Slovom kostochondritída rozumieme zápal chrupaviek, ktoré pripájajú rebrá ku hrudnej kosti. Najčastejším prejavom je bolesť na hrudi, ktorá sa zhoršuje pri pohybe či hlbokom dýchaní.
Charakteristickým prejavom kostochondritídy je bolesť na hrudníku. Niekedy býva výraznejšia na ľavej strane, čím môže pripomínať obraz infarktu srdca.
Prevencia od nás: Tento problém by sa nikdy nemal zanedbávať, a ak pociťujete ťažké dýchanie, horúčku alebo akúkoľvek bolesť na hrudníku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
4. Zlomené rebrá
Ak vaše predchádzajúce zranenie spôsobilo za následok jedno alebo viac pomliaždených či zlomených rebier, pri dýchaní to môže vždy spôsobiť nepríjemnosti. Poškodené rebrá sa obvykle liečia samy, a to v priebehu 3 – 6 týždňov.
Prevencia od nás: Pomôcť môžu lieky od bolesti alebo použitie studeného obkladu za účelom zníženia opuchu. Zlomení rebrá sú niekedy nebezpečným aspektom, pretože môžu prepichnúť aj okolité orgány. Preto odporúčame so zlomeným rebrom zájsť na lekársku prehliadku.
5. Pankreatitída (zápal pankreasu)
Je zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, ktoré postihuje predovšetkým časť žľazy s vonkajšou sekréciou. Medzi príznaky patrí citlivosť brucha, bolesť brucha, horúčka, zvýšený tep a pocit opuchu v bruchu. Pri vážnejšom prípade sa môže dostaviť hnačka, nevoľnosť alebo zvracanie.
Prevencia od nás: Ak máte divný pocit, že vo vnútri vášho teľa niečo deje, mali by ste ihneď navštíviť lekára. Ten vám odporúči lieky na zmiernenie bolesti, čo zápal pankreasu vo veľa prípadoch úspešne vylieči.
6. Perikarditída
Perikarditída je zápalové ochorenie perikardu a spôsobuje ostrú bolesť na hrudníku. Medzi časté príznaky patrí aj horúčka, kašeľ a búšenie srdca (príliš rýchlo alebo príliš pomaly) Bolesť na hrudníku môže taktiež pripomínať infarkt.
Prevencia od nás: Antibiotiká, protizápalové lieky a veľa odpočinku môžu pomôcť pri liečbe perikarditídy. Aj preto odporúčame pri akomkoľvek podozrení vyhľadať lekársku pomoc.
7. Gastritída (zápal žalúdka)
Jedná sa o zápal sliznica žalúdka, ktorý môže byť výsledkom bakteriálnej infekcie, nadmerného užívania drog alebo alkoholu, rádioaktívnym ožiarením, stresovej reakcie tela na operáciu alebo iného závažného problému.
Prevencia od nás: Liečba gastritídy zahŕňa užívanie liekov, ktoré pomáhajú znižovať množstvo kyseliny v žalúdku.
8. Infekcia obličiek
Infekcia ľavej obličky môže spôsobovať bolesť brucha pod ľavým rebrom. Medzi príznaky patrí napríklad časté močenie, bolesť pri močení, bolesť v chrbte, horúčka, nevoľnosť alebo zvracanie. Infekcia obličiek môže byť nebezpečná a vyššie napísané príznaky by sa nemali podceňovať.
Prevencia od nás: Na liečbu pravidelne lekári predpisujú antibiotiká, ktoré jednotlivec dostáva perorálne alebo intravenózne.
9. Obličkové kamene
Malé obličkové kamene môžu z tela bezbolestne prechádzať močom, ale pri väčších kúskoch dokážu spôsobiť problémy ako napríklad bolesť brucha a chrbta, krv v moči, bolesť pri močení, nevoľnosť a zvracanie.
Prevencia od nás: Užívanie tabletiek od bolesti a dodržiavanie pitného režimu môže zminimalizovať príznaky a pomôcť obličkovému kameňu prejsť bezpečne telom.
10. Zväčšená slezina
Bolesť brucha na ľavej strane môže naznačovať aj problémy so slezinou. Slezina sa môže zväčšiť v dôsledku infekcie. Medzi príznaky zaraďujeme anémiu, únavu, ľahké krvácanie a opakované infekcie. Zväčšenú slezinu môže naznačovať aj pocit plného žalúdka po tom, ako ste zjedli len malé sústo.
Zranenie na ľavej strane teľa taktiež môže spôsobiť problémy so slezinou, a to presnejšie jej prasknutie. S roztrhnutou slezinou okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože môže spôsobiť rozsiahle vnútorné krvácanie.
Prevencia od nás: V prípade infekcie sleziny budú na vyliečenie stačiť aj predpísané antibiotiká. Všetko ostatné odporúčame riešiť lekárskou návštevou. Ak je stav akútny, treba navštíviť pohotovosť.
Ako ste si mohli prečítať vyššie, bolesť brucha na ľavej strane nemusí byť nič nevinné a do budúcna môže takáto bolesť spôsobiť vážne problémy. Aj preto by sme si mali vždy dávať dobrý pozor na životosprávu, s ktorou sa stretávame každý jeden deň. Veríme, že vám dnešný článok pomohol a bolestiam brucha sa budete úspešne vyhýbať.
Zdroj: medicalnewstoday.com