Jar. Jedno z najkrajších ročných období, kedy začína planéta Zem po dlhých mesiacoch odpočinku konečne ožívať. Slnečné lúče začínajú zahrievať všetko okolo a s ich príchodom sa obyvatelia celej Európy, ako aj iných krajín sveta s vhodnými klimatickými podmienkami, stretávajú s veľmi nebezpečným nepriateľom. Malinký kliešť dokáže v životoch ľudí spôsobiť obrovské problémy a preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete ako správne a bezpečne vybrať kliešťa bez akýchkoľvek obáv rozšírenia infekcie.

Kliešť nedokáže bez hostiteľa prakticky nič a zomiera. Ak má hostiteľa, ktorým môžu byť rôzne cicavce i stavovce, samček na hostiteľovi oplodňuje samičku a zomiera. Čo sa týka samičky, tá zomiera po znesení vajíčok. Tých môže byť v našom prípade výskytu druhu Kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) cez 2000. Príbeh života tohto centimetrového tvora je vskutku smutným príbehom, nemyslíte?

No pri menšej nepozornosti môže tento malý parazit živiaci sa krvou priniesť smútok aj do našich životov v podobe vážnych ochorení ako napr. lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktorých priebeh nemusí byť vždy prechádzka rúžovou záhradou. Kliešťa by sme teda nemali nikdy podceňovať a vždy sa snažte odhaliť jeho prítomnosť na tele v čo najkratšom čase.

Ako správne vybrať kliešťa v piatich jednoduchých a bezpečných krokoch

Akonáhle teplota ovzdušia prekročí 7 °C, kliešte začnú vyliezať z úkrytov a znepríjemňovať nám život. Ich sezónou je zelená jar, ale problémy spôsobujú aj v mesiacoch jún či august. Takže ak máte v plánoch návštevu lesov, lúk, pasienkov či parkov, dávajte si pozor na nízke porasty, v ktorých tieto malé parazity čakajú na nového hostiteľa.

Najdôležitejšie je preto vždy odhaliť a odstrániť kliešťa čo najskôr, aby sa znížilo riziko prenosu infekcie bakteriálneho pôvodu.  V príjemných 30 °C môžu kliešte číhať naozaj kdekoľvek a keď už nezaberie ani poriadna prevencia, na rad prichádza min. 10-minútová „operácia“, ktorá spočíva v týchto jednoduchých bodoch:

  • 1. Základom sú čisté ruky! Nasaďte si akékoľvek ochranné rukavice a vydezinfikujte kliešťa, ako aj celé okolie poštipnutého miesta. Ak nemáte rukavice, vydezinfikujte si ruky. Snažíte sa tým predísť prenosu infekcie cez akékoľvek iné poranenia na rukách.

  • 2. Chyťte do ruky pinzetu. Odporúča sa použitie špeciálnej pinzety na vyberanie kliešťov, ale vybrať ho dokážete jednoducho aj klasickou špicatou pinzetou.

  • 3. Uchopte kliešťa a jemne s ním kývajte zo strany na stranu. Pomalý ťah od miesta vpichu smerom nahor pootočením kliešťa doprava a doľava. Takýto pohyb opakujte niekoľkokrát, až kým sa kliešť neodlepí od tela.

  • 4. Netočíme s ním. Pozor, metóda točenia v smere hodinových ručičiek môže spôsobiť pretrhnutie. V takomto prípade ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste predišli rýchlemu rozšíreniu infekcie.

  • 5. Po odstránení vydezinfikujte poranenie a prezrite kliešťa. Nezabudnite sa presvedčiť o úspešnom konci a obzrieť si ešte raz okolie poraneného miesta. Dbajte na to, či ste vytiahli naozaj celého kliešťa a či sa náhodou stále nevyskytuje v rane niečo nebezpečné ako napr. chobôtik.

 

Kliešť by mal byť tým pádom odstránení, ale poranenú oblasť kontrolujte pre istotu ešte niekoľko dní. Ak by rana sčervenala, opuchla, cítite fyzické oslabenie či bolesti teľa, kontaktujte vášho lekára.


Pevne veríme, že sa takýmto nepríjemným situáciám po letných potulkách prírodou vyhnete a domov sa vrátite bez nenápadného návštevníka. No ak už kliešťa na tele nájdete, nezabudnite vždy zachovať chladnú hlavu a neprepadnite panike. V inom prípade skúste dodržať vyššie opísané kroky, ktoré zaručene pomôžu. Tešíme sa na vás aj nabudúce! | Odborné poradenstvo Sedmokráska