Bolesť brucha je u detí veľmi bežným problémom. Väčšina z týchto problémov nie je nič vážne a radíme sem banality akými sú napríklad zápcha alebo hlad. No ak sa bavíme o deťoch, títo špekulanti vedia často krát využiť bolesť brucha ako dôvod na ulievanie. A to im v skutočnosti nič nie je. Nechce sa vášmu potomkovi do školy? Bolesť brucha môže byť tou ideálnou výhovorkou ako sa vyhnúť povinnostiam. No treba si dávať pozor. V dnešnom článku si prečítate situácie, kedy môže byť bolesť brucha príznakom oveľa vážnejšieho problému. Nech sa páči.

Silná bolesť brucha

Ak je bolesť brucha silná a dieťa na prvý dojem nič nehrá, treba rýchlo konať. Nevie sa odtrhnúť od bolesti a stále plače? Akákoľvek silná bolesť brucha si vyžaduje okamžitú návštevu k lekárovi a ten určí, či sa dieťa vráti domov, alebo na nejaký čas ostane pod dozorom odborníkov.

Krv v stolici

Ak sa v stolici dieťaťa objavila krv, väčšinou je problém spájaný so zápchou. Takáto situácia nemusí byť vôbec vážna a dá sa jednoducho vyliečiť. Avšak existujú aj iné prípady, kedy je bolesť brucha spojená s krvou v stolici príznakom vážnej infekcie, zápalového ochorenia čriev alebo iného črevného problému. To znamená, že ak sa v stolici vášho dieťaťa objaví krv, navštívte lekára.

Zvracanie spojené s krvou

Zvracalo vaše dieťa krv? Rovnako ako v predchádzajúcom príklade, nemusí to byť znakom ničoho vážneho. Deti, ktoré často zvracajú, môžu niekedy zvracať aj krv. Spôsobené to môže byť aj krvácaním zo zubu alebo iného problému v ústnej dutine. Ale rovnako ako v prípade krvi v stolici, aj tu by ste nemali nič zanedbávať a návštevou u lekára môžete predísť zbytočným problémom.

Majú  zvratky zelenú farbu?

Aj takéto niečo sa môže diať v živote nevinného dieťaťa. Väčšinou je to náznakom upchatia čriev. Ak vaše dieťa zvracia podivnú žltozelenú tekutinu, neignorujte to.

Alergická reakcia menom Anafylaxia

Dieťa vyzerá bledo, sťažuje sa na závrať alebo má opuch tváre? V tomto prípade môžu ísť o najzávažnejší druh alergickej reakcie a treba ihneď zavolať lekárovi.

Bolesť v pravej dolnej časti brucha

Väčšina takýchto bolestí začína v okolí pupka a presúva sa do pravej dolnej časti. Môže to byť spôsobené zápchou a takáto bolesť vie spôsobiť veľké problémy hlavne dievčatám, ktoré dostanú menštruáciu. Okrem vyššie napísaného však môže celý zárodok problému pochádzať v slepom čreve, ktoré si pýta operáciu. Aj preto, akákoľvek bolesť v tejto časti brucha by sa mala skontrolovať.

Horúčka a silný kašeľ

Pneumónia môže niekedy spôsobiť aj bolesti brucha. V dnešnom svete existuje veľa vírusov, ktoré spoločne s kašľom zhoršujú bolesť žalúdka. Ak sa vám bude zdať, že dýchanie dieťaťa je rýchlejšie ako inokedy, navštívte lekára.

Bolesť pri močení?

Ak sa vaše dieťa sťažuje na bolesti pri močení, bolesť žalúdka môže byť niekedy príznakom infekcie močových ciest.

Väčšia ospalosť ako obvykle

Bolesť žalúdka môže byť spôsobená veľkým počtom infekcií a v ráznych bolestiach sa celé telo cíti ospalo. Nemusí to byť však len infekcia, ale taktiež aj nízky krvný tlak alebo strata krvi. Aj preto by ste ani takýto problém nemali zanedbávať a ak sa vaše dieťa spája s vysokou horúčkou, zvýšenou ospalosťou a bolesťami brucha, kontaktujte svojho lekára.

Stráca dieťa váhu?

To, že má dieťa nižšiu váhu počas zvracania a hnačke, nie je nič neobvyklé. Zvyčajne ju rýchlo získajú späť, keď sa začnú cítiť lepšie. Ak tento problém pretrváva dlhšie a bolesť brucha nechce prestať, dávajte si pozor. V tomto prípade vám najlepšie pomôže doktor.

 Čo robiť, ak nič z vyššie uvedeného nie je príznakom u dieťaťa? 

Problém žalúdka netreba nikdy nechávať na poslednú chvíľu. Ak sa však nič z vyššie napísaného u dieťaťa nevyskytuje, problém našťastie nebude až tak vážny. Vyskúšajte odpočinok, treba piť veľa tekutín a do stravy dieťaťa pridajte viac vlákniny.

Odporúčané lieky na vyššie napísané príznaky:

 

Žalúdok je k životu veľmi potrebný a bez neho by sme tu neboli. To znamená, že ak sa oň  budeme dôkladne starať, náš tráviaci systém to určite pocíti v tom najlepšom slova zmysle. To isté platí aj pre deti. Rodičia by si mali svoje ratolesti všímať a včas im podať pomocnú ruku. Verím, že vám dnešný článok pomohol a všetky vyššie napísané príznaky sa vášmu dieťaťu vyhnú. No nikdy neviete a ak sa tak náhodou udeje, nezabudnite navštíviť lekára.

zdroj: health.harvard.edu