Hlavnou témou dnešného článku bude nikým nechcená a frustrujúca bolesť hlavy. Určite ste sa s ňou za život niekoľko krát stretli a už viete, že takýto typ bolesti dokáže človeka rapídne spomaliť vo všetkých aktivitách.

Aj preto sa dnes pozrieme na tie najznámejšie typy bolesti hlavy, ktoré zužujú každodenné životy ľudí. Viete rôzne druhy bolesti rozpoznať? Ak nie, nevadí. Presne od toho sme tu, aby sme vás naučili rozpoznávať akou bolesťou hlavy trpíte a ako ju najefektívnejšie vyliečiť.

Ako na nás vplýva bolesť hlavy?

Kto tvrdí, že bolesť hlavy môže byť vážnym problémom, nemusí byť vôbec na omyle. Ale pri väčšine prípadov sa dajú príznaky odstrániť pomocou liekov a bolesť do pár hodín zmizne. Ak však zažívate opakované bolesti hlavy, takýto príznak by mohol byť náznakom niečoho vážnejšieho.

V medzinárodnej klasifikácii bolesti hlavy sa definuje až 150 rôznych typov bolesti, ktoré môže človek zažívať. To by bolo však na jeden článok priveľa, a tak sme pre vás vybrali tie najbežnejšie, s ktorými ste sa už pravdepodobne stretli.

Pre zaujímavosť: Rozlišujeme primárnu bolesť hlavy a taktiež aj sekundárnu. Primárna nie je spôsobená inou chorobou, je samostatná a patrí sem napríklad migréna.  Pri sekundárnej je bolesť hlavy spôsobená inými podnetmi. 

1. Migréna 

Ak nieto trpí migrénou, charakteristickým znakom je intenzívna a pulzujúca bolesť hlavy na jednej strane. Osoba môže mať zvýšenú citlivosť na svetlo alebo zvuk. V niektorých prípadoch dochádza aj k nevoľnosti až zvracaniu.

Podľa štúdií, približne tretina ľudí pred začiatkom migrény zažije takzvanú „auru“, čo znamená približne 5 až 60 minútovú poruchu zraku a zmyslového vnímania. Zaraďujeme sem napríklad blikajúce svetlá alebo škvrny, či čiastočné zahmlenie. Okrem toho sa môže objaviť aj ťažoba pri rozprávaní. Ak niekedy zažijete migrenóznu auru, okamžite navštívte svojho lekára.

Migrény majú tendenciu sa aj opakovať a znepríjemňovať život nám môžu až 3 dni. Pre mnohých sa táto bolesť hlavy stáva celoživotným problémom, ktorý sa nedá odstrániť. Príčiny migrény nie sú zatiaľ úplne pochopené, ale u žien sa tento typ bolesti objavuje trikrát násobne viac ako u mužov.

Odporúčania od nás: Vyhýbajte sa stresovým situáciám a dodržiavajte dostatok spánku. Migrénu taktiež pomôže znížiť aj odpočinok na tmavom a pokojnom mieste. Potrebný bude aj bohatý pitný režim, ktorý netreba nikdy zanedbávať.  

2. Tlaky v hlave

Takáto bolesť je veľmi častá a pociťujeme ju na oboch stranách hlavy. Medzi najčastejšie symptómy patrí citlivosť tváre, hlavy, krku a pliec. Takéto bolesti trvajú zvyčajne po dobu 30 minút.

Príčiny silných tlakov v hlave môže byť vždy nejasná, ale bežnými spúšťačmi sú stres, úzkosť a depresia.  Medzi ďalšie príčiny patrí napríklad dehydratácia, hlasný zvuk, málo pohybu alebo zlý spánok. Ak sa u vás tento typ bolesti hlavy vyskytuje v rozmedzí 90 dní viac ako 15 dní, navštívte lekára.

Odporúčania od nás: Zmena životného štýlu k lepšiemu a niektoré lieky môžu bolesť odstrániť. Stačí ak do života pridáte dostatok spánku, pravidelné cvičenie a strečing. Podceňovať by ste nemali ani držanie tela pri sedení alebo státí. V neposlednom prípade, ak nedokážete ovládať svoje stres, depresiu alebo úzkosť, skúste akupunktúru.  

3. Cluster headache

Tento typ bolesti hlavy je veľmi intenzívneho charakteru a človek trpiaci ňou je často nevládni ležať a musí vykonávať pohyb. Objavuje sa v neskorých nočných hodinách a častejšie sa vyskytujú u mužov. Ľudia opisujú bolesť ako intenzívne pálenie, až pocity pichania v oblasti jedného oka.

Takéto pocity v hlave sú zvyčajne náhle a objavia sa bez akéhokoľvek varovania (trvanie 15 minút až 3 hodiny) a zažiť ich môžeme až 8 krát denne.

Odporúčania od nás: Skutočná príčina je nejasná, častejšie sa však vyskytuje u fajčiarov. Počas bolesti by ste sa mali vyhýbať alkoholu. 

4. Bolesti hlavy pri namáhaní sa

Takáto bolesť hlavy je vyvolaná namáhavým fyzickým cvičením (beh, skákanie, zdvíhanie činiek) alebo sa môže prejaviť aj po výkonnostnom pohlavnom vztyku. Bolesť je zvyčajne veľmi krátkodobá, ale niekedy môžu trvať aj 2 dni.

Vyskytuje sa ako pulzujúca bolesť a častejšie sa vyskytuje u pacientov s migrénou, ktorý ju „dedia“ z generácie na generáciu.

Odporúčania od nás:  Ak pociťujete takýto typ bolesti po prvýkrát, odporúčame navštíviť lekára, pretože by mohlo ísť o príznaky niečoho záväznejšieho. Pomôcť vám môže aj pohyb alebo lieky na predpis. 

Aké lieky sú najlepšie na úľavu od bolesti hlavy?

Vo forme kapsúl je možné dostať napríklad Ibuprofen Rapid Apotex, vo forme tabliet Nalgesin S alebo sirupu Brufen sirup. Ak sú bolesti hlavy zapríčinené ťažkosťami s chrbticou, vhodný je prípravok Veral 25. V prípade, že sú sprievodným príznakom chrípky alebo nachladnutia, doporučujeme prípravok Paralen Grip. Ak trpí silnou bolesťou hlavy dieťa, je možné použiť čapíky Nurofen pre deti alebo sirup Nurofen pre deti jahoda.

Ako môžete vidieť vyššie, bolesť hlavy sa dá považovať za súčasť našich životov a niekedy ju nedokážeme predvídať. Objaví sa ako sa jej zachce, ale niekedy hneď v zapätí aj odíde.

Stalo sa vám už niekedy, že vás bolesť hlavy dostala až k lekárovi? Vaše názory nám nezabudnite napísať do komentárov.