Aktuálne, keď vo svete zúri pandémia konoravírusu, je viac ako inokedy dôležité myslieť na prevenciu. Chrániť seba aj druhých. Ale kto viac ochráni organizmus ako jeho vlastná imunita? Preto by sme na ňu nemali zabúdať a starať sa o ňu. Zhrnuli sme poznatky a spísali pre vás týchto 8 tipov, ako posilniť obranyschopnosť organizmu: 

 

1. Eliminujte stres

Chronický stres oslabuje imunitný systém a organizmus sa sám nestíha regenerovať. Okrem iného vedie aj k uvoľňovaniu histamínu, molekuly, ktorá sa podieľa na alergiách. Telo je potom náchylnejšie na rozličné infekcie, vírusy a respiračné ochorenia. Naučte sa zhlboka dýchať a vyčleňte si každý deň čas na relax, meditáciu a dostatočný oddych.

 

2. Dbajte na pravidelné cvičenie a dobrý spánok

Cvičenie chráni obehový systém, znižuje krvný tlak a má pozitívny vplyv aj na dobrú imunitu. Športovým spestrením môže byť aj telu prospešné a zdravé otužovanie. Nemenej dôležitá je potom regenerácia a preto si doprajte skutočne poctivý spánok – aspoň 7 hodín denne.

 

3. Doplňte vitamín C a antioxidanty

Vitamín C podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú pre zdravú imunitu nevyhnutné. Naše telo ho nevie skladovať, preto by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Vo väčšom množstve ho obsahujú citrusové plody, kiwi, šípky, rakytník, červená paprika, špenát, kyslá kapusta, kel, kimchi alebo kombucha. Pokiaľ sa u vás už prejavil príznak ochorenia, prípadne ste dlhodobo v strese, nemusí jeho prísun v ovocí a zelenine postačovať. Vtedy sa oplatí siahnuť aj po kvalitných doplnkoch výživy, napr. Celaskon tablety .

Skvelým pomocníkom v boji proti vírusom sú tiež antioxidanty. Ich bohatým zdrojom je najmä bobuľové ovocie, zelený čaj, hrozno a dokonca aj horká čokoláda. Tak utekajte maškrtiť, ale pozor na konzumáciu prázdnych kalórií. Alkoholu, cukrovinkám, sladeným nápojom, fastfoodu a slaným pochutinám sa vyhýbajte širokým oblúkom.

 

4. Nezabúdajte na vitamín E a zinok

V kontexte silnej imunity je nemenej dôležitý vitamín E spolu so zinkom. Nájdeme ich v orechoch a semenách. Vitamín E je rozpustný v tukoch, preto sú výborným zdrojom napr. mandle, pekanové orechy či slnečnicové semienka. Zinok je minerál, ktorý nájdeme tiež v krevetách, kraboch, mušliach či homároch. Ak vám morské príšerky príliš „nevoňajú”, alebo máte alergiu na orechy, môžete si ich doplniť aj prostredníctvom Revital SUPER ZINOK 25 MG + VITAMIN C tbl 1×60 ks alebo WALMARK Zinok FORTE 25 mg tbl 1×90 ks.

 

5. Konzumujte probiotiká a vlákninu

Imunita veľmi úzko súvisí so zdravím tráviacej sústavy. Nevhodná strava plná prázdnych cukrov, biele pečivo, údeniny, nepravidelnosť v stravovaní, hormonálna antikoncepcia, nedostatok vlákniny majú na zdravie črevnej mikroflóry priam devastačný dopad. V črevách sa totiž nachádzajú užitočné baktérie, ktoré nás chránia pred škodlivými patogénmi a znižujú ich toxické účinky. Rozhodená črevná mikroflóra celkovo oslabí aj imunitu organizmu. Nezabúdajte preto na dostatočný prísun kyslomliečnych výrobkov s probiotickými kultúrami ako sú kefír, jogurty či bryndza. Tu rozhodne netreba šetriť ani na doplnkoch výživy.

Vlákninu (teda prebiotiká) okrem ovocných dužín nájdeme aj v celozrnných výrobkoch. Vhodné je tiež konzumovať psyllium či pestrec mariánsky.

 

6. Zvýšte prísun prírodných antibiotík a antivirotík

Osvedčenou prírodnou prevenciou voči vírusom je cesnak, zázvor, cibuľa, pór, kurkuma, med či chren. Aj keď po nich v ústach práve nevonia, majú silný antibakteriálny a antivírusový účinok. Kto má rád, nech si pokojne na najbližší obed navarí cesnačku. Komu to po chuti celkom nie je, môže si ich doplniť aj alternatívne napr. NUTRICIUS Cesnak extra STRONG tbl 1×100 ks,  aromatica ECHINACEA so zázvorom bylinné kvapky 1×50 ml.

 

7. Betaglukán a bylinky ako aktivátory imunity

Betaglukán je polysacharid, ktorý je schopný aktivovať imunitný systém organizmu a podporovať jeho obranné reakcie. Nájdeme ho napríklad v hlive ustricovej ale tiež v jačmeni, ovse či kvasniciach. Huby sú celkovo vhodné pri podpore imunity. Vyskúšajte napríklad reishi, šiitake alebo Cordyceps sinensis. 

byliniek sú vhodnými pomocníkmi pri podpore imunity hlavne echinacea, oregano, šalvia alebo ženšen.

 

 8. Vitamín D pre pozitívny prístup

V neposlednom rade vyjdite na slniečko chytať vitamín D, napr. na balkón či terasu, a buďte v pohode. Pomôže to vašej psychike i pozitívnemu naladeniu, a to sa odrazí aj v silnej imunite. Vitamín D môžete doplniť tiež stravou alebo doplnkami. Nachádza sa napríklad v treščej pečeni, sardinkách, lososovi, hubách alebo vaječnom žĺtku.

Zdravý imunitný systém je základom pre úspešný boj s ochorením. Silná imunita je v boji proti vírusom a bakteriálnym infekciám kľúčová. Starajte sa o ňu a ona vám to oplatí.