Hemoroidy (zlatá žila) a ich liečba.
Toto ochorenie máme všetci, avšak niekto s nimi žije v pokoji celý život a pre iného sa stane problémom a prejaví sa ako zlatá žila. Ako na väčšinu ochorení aj na toto existuje liečba. Hemoroidy sa dajú liečiť rôznymi spôsobmi, ktoré Vám poradíme ak ste spozorovali príznaky.
Zlatá žila? Hemoroidy a ich efektívna liečba
Najčastejšie, zlatá žila napáda ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, zlú životosprávu a trápi ich obezita. Taktiež sa hemoroidy objavujú s pribúdajúcim vekom keď strácame svalovú hmotu aj na miestach análneho otvoru a tiež počas gravidity keď plod vytvára tlak na panvu.
Hemoroidy má každý z nás. Sú to cievy, ktoré sa spolu s hladkou svalovinou a väzivom nachádzajú v okolí análneho otvoru a vyživujú okolité tkanivo. Pri správnej funkcii pôsobia ako pružný, vodotesný uzáver sú teda dôležitou súčasťou pri udržaní a vyprázdňovaní črevného obsahu. Laicky povedané vďaka nim dokážeme udržať stolicu aj v prípadoch nedostupnosti toaliet. Hemoroidy, ktoré nám spôsobujú problémy vznikajú zväčšením, zapálením ciev sliznice konečníka a vytvorením krvnej zrazeniny. Táto zlatá žila sa objavuje pri nadmernej námahe pri vyprázdňovaní čreva.
Poznáme 2 tipy hemoroidov:
Vnútorné
Tento typ hemoroidov sa nachádza vo vnútri konečníka blízko análneho otvoru a vyskytuje sa častejšie. Sú pokryté tkanivom, ktoré nie je citlivé na dotyk, teplo, bolesť a preto zväčša vnútorné hemoroidy v začiatočných štádiách nebolia. Ojedinele môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka, pokiaľ sú veľké. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou hlienu, bolestivosť sa prejavuje až v pokročilejších štádiách.
Vonkajšie
Nachádzajú sa pod pokožkou v okolí análneho otvoru vo forme malých mäkkých modrých uzlov z nahromadenej krvi. Vznikajú ako dôsledok prasknutia malej cievky. Ide o menej častý, ale o to bolestivejší typ hemoroidov.
Príčiny prečo sa z bežných hemoroidov stanú problémové.
Za nepríjemnými hemoroidmi je veľa faktorov, ktoré spolu súvisia. Niektoré sa dajú ovplyvniť iné nie.
Vrodená nedostatočnosť žilovej steny
Hemoroidy nemusia vzniknúť len z vlastnej príčiny ale môže to byť vrodené s čím sú spojené problémy sprevádzajúce pacienta počas celého života
Práca
Aj vaša práca môže spôsobiť toto bolestivé ochorenie, tým, že veľmi dlho sedíte či dlho stojíte spôsobujete svojmu konečníku trápenie. Rovnako aj keď dlhodobo dvíhate ťažké predmety. Toto zdvíhanie spôsobuje totiž tlak na cievy, podobný tlaku pri vyprázdňovaní.
Tehotenstvo
U žien počas gravidity rastúca maternica zvyšuje tlak na cievy, spomaľuje mobilitu čriev a tlakom pri pôrode sa problém hemoroidov ešte zvýrazní. Netreba však zúfať, lebo postupom času dochádza u mamičiek k ústupu hemoroidov.
Nezdravý spôsob života
Jeden s faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť, pretože spôsob života si vyberáme sami. Stres, obezita, alkohol, málo kvalitná strava, nedostatok pohybu je len voľbou.
Vyšší vek (45-54 rokov)
Čím sme starší tým postupne dochádza k degenerácii tkanív, ktoré fixujú väzivovo – cievne
pletence, ubúda svaloviny v okolí análneho otvoru. Análne svaly už nie sú tak efektívne, častejšie dochádza k zápche a k hemoroidom.
Iné
Psychicky podmienené oneskorené vyprázdňovanie, chronická zápcha, časté hnačky, ochorenia pečene, infekcie konečníka, nadmerné užívanie preháňadiel, nedostatočná análna hygiena ale aj chronický kašeľ, vysokým krvným tlak. Niektoré športy majú na hemoroidy predispozíciu ako napr. cyklistika. Dôležité sú aj naše návyky na toalete. Keď pocítime nutnosť vykonať potrebu nevhodné je zadržiavanie stolice, a aj dlhé vysedávanie na toalete je nešťastné, pretože svaly panvy sú v tejto polohe uvoľnené a musíme vynakladať oveľa väčší tlak na vyprázdnenie, čím podporujeme tvorbu hemoroidov.
Príznaky
Najčastejším príznakom pri hemoroidoch, ktoré sú zapálené je tlak v konečníku, jeho svrbenie a pálenie a pocit nedokonalého vyprázdnenia. S tým môže súvisieť vznik opuchu, krvácanie či tvorba hlienu. Pri poslednom štádiu vystupujú žily z konečníka trvalo s čím sú spojené silné bolesti. Pri miernejších formách hemoroidy nevystupujú von z konečníka, alebo sa po vyprázdnení samovoľne vrátia späť.
Liečba po domácky, alebo prevencia
- Zaraďte do jedálnička stravu bohatú na vlákninu. (celozrnné potraviny, ovocie, zelenina)
pretože, láknina je zodpovedná za správnu črevnú peristaltiku (pohyb čriev). V prípade potreby je možné navýšiť obsah vlákniny v strave doplnkami výživy, ako je psyllium. Pite dostatok tekutín cez deň (2-3 litre). - Vyhýbajte sa cigaretám a nadmernému užívaniu alkoholu.
- Tiež je dôležité obmedziť dráždivé a pikantné jedlá.
Prehnané solenie zadržiava v organizme vodu a tým dochádza zvýšeniu tlaku v cievach, vrátane konečníka.
Šport a pohyb
- Ako pri väčšine ochorení nato aby sme sa im vyhli treba byť v pohybe Pohyb je dôležitý pre správne prekrvenie a funkciu svalov v oblasti panvového dna. Vhodná je turistika, plávanie a cvičenie bez veľkých záťaží.
Vyprázdňovanie
- Pravidelné vyprázdňovanie je veľmi dôležité. Pri zápche sa zvyšuje tlak potrebný na vyprázdňovanie, čo spôsobuje aj tlak v žilovom riečišti, čo spôsobuje tvorbu alebo zhoršovanie hemoroidov. Paradoxne pri hnačke je to podobné, dochádza k opakovanému tlaku, čo spôsobuje tie isté problémy. Je preto dôležité aby bolo vyprázňovanie pravidelné a raz za deň. Ak chcete ráno vyvolať vyprázdnenie, vypite pohár vlažnej vody. Stolica by mala byť mäkká a kompaktná hlavne u ľudí trpiacich týmto ochorením. Pri vyprázdňovaní vzniká tlak a tvrdá stolica môže spôsobovať ranky na oslabenej sliznici, ktoré potom krvácajú.
Análna hygiena
- Nesprávna hygiena môže byť príčinou ďalších komplikácií v podobe infekcie. Najideálnejšie je po stolici očistiť dôkladne a opatrne okolie análneho otvoru vlažnou vodou a šetrným mydlom (bidet, sprcha). Používajte neparfémovaný, biely toaletný papier, ktorý môžete jemne navlhčiť. Vhodné sú aj špeciálne vlhčené obrúsky Hemoral, ktoré sú napustené bylinným extraktom a tým znižujú podráždenie pokožky v okolí konečníka a zmierňujú charakteristické symptómy spojené s týmto ochorením.
Konzervatívna liečba
Využíva si pri náhlych príznakoch tochto ochorenia, hemoroidy nevylieči, ale vedie k odstráneniu nepríjemností. Zahŕňa voľnopredajné masti (Faktu mast, Procto-glyvenol mast), krémy a čapíky, ktoré obsahujú látky, zlepšujúce funkciu ciev v konečníku, a majú aj protizápalový účinok. Navyše je prítomné lokálne anestetikum, ktoré pomáha uľaviť od bolesti. Masti, krémy a čapíky môžete použiť pri vnútorných aj vonkajších hemoroidoch. Doplnkovou liečbou sú rôzne čaje a sedacie kúpele. Odporúča sa hlavne dubová kôra, aloe vera, rumanček a pagaštan konský.
Poslednou možnosťou konzervatívnej liečby sú tablety s obsahom bioflavonoidov. , ktorých účinok spočíva v znížení priepustnosti ciev, zlepšení cievneho tonusu a ovplyvnení vylučovania látok, ktoré regulujú zápal. Keď sú cievy pevnejšie, je menšia šanca, že sa v nich vytvorí krvná zrazenia alebo vystúpia zo svojho miesta.Niektoré lieky z tejto skupiny sú viazané na lekársky predpis, niektoré sa dajú kúpiť aj bez receptu napríklad Venoruton alebo Cilkanol.
Chirurgická liečba
V niektorých prípadoch konzervatívna liečba na zlatú žilu nestačí. Návšteva lekára je nevyhnutná a je nutné podrobiť sa jednému z nasledujúcich zákrokov.
Pri ťažších stavoch, keď domáca liečba nezaberá, sa pristupuje k invazívnejším chirurgickým výkonom, ktoré hemoroidy úplne odstraňujú:
-vyrezanie (Longova metóda, laserom),
-podviazanie gumeným prstencom, pri ktorej sa na hemoroid špeciálnym nástrojom nasadí gumený krúžok, ktorý zamedzí prívodu krvi do hemoroidu. Ten po pár dňoch odpadne a vylúči sa stolicou.
-sklerotizácia – lekár vstrekne špeciálny chemický roztok do krvnej cievy, čo vedie k zmenšeniu hemoroidov,
-kryoterapia(použitie tekutého dusíka),
-infračervená fotokoagulácia – tepelné zmenšovanie hemoroidov.
Navyše, aj keď vám hemoroidy odstránia, môže dôjsť k ich návratu, preto sa treba o seba starať a ak máte tento problém aj vy nehanbite sa navštíviť vášho lekára, pretože čím skôr to začnete liečiť tým skôr sa Vám uľaví.