Jeseň prichádza a s ňou aj rizikové obdobie pre náš imunitný systém, kedy sa naše zdravie necháva unášať rôznymi chorobami. Nič sa nedá robiť, treba sa s teplými letnými dni na pár mesiacov rozlúčiť a pripraviť naše telo na ráznu zmenu počasia. Každý z nás by si mal nájsť tie správne spôsoby ako vylepšiť imunitný systém a chrípke sa z chuti zasmiať do tváre. Ak sa totižto budete správať k vlastnému telu tak ako máte, určite sa vám odvďačí. Ale ak to necháte len tak plynúť bez akýchkoľvek opatrení, choroba vás bohužiaľ určite neminie.

V dnešnom článku sa dozviete ako funguje obrana nášho tela a ako ju posilniť na dostatočne vysokú úroveň. Nech sa páči. 

Čo je to imunitný systém?

Zjednodušene napísané, je to vyvážená sieť buniek a orgánov, ktoré spoločne pracujú na našej obrane proti chorobám. Zabraňuje prenikaniu hrozieb, akými sú baktérie a vírusy, do nášho tela.

Ako funguje ochrana tela?

Naše telo vytvára proteíny, ktoré môžeme nazvať ako protilátky. Tie slúžia k tomu, aby zničili všetky abnormálne alebo cudzie bunky v našom organizme. Týmto procesom nám pomáhajú potlačiť bežné choroby ako je chrípka alebo nachladnutie. No taktiež nám slúžia k ochrane pred oveľa vážnejšími chorobami, medzi ktoré patrí rakovina a srdcové ochorenia.

Našťastie, naše telo dokáže oveľa viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jedná sa o takzvaný „cell-mediated immune system„. Bunkový imunitný systém, ktorý je od protilátok niečím odlišný. Tento systém pomáha nášmu telu vytvárať spomienky na minulú obranu proti hrozbám, ktoré sme už zažili. Ak sa podarí zachytiť známky podobnej choroby z minulosti, telo vydá za cieľ zničiť hrozbu skôr ako sa choroba vyvinie. Aj toto je dôvod, prečo vakcíny alebo imunizácie pôsobia najlepšie na choroby ako sú chrípka, osýpky, ovčie kiahne alebo hepatitída. Očkovanie v sebe skrýva aj malé množstvo danej choroby, takže naše imunitné bunky môžu reagovať, učiť sa a pamätať si ako nás nabudúce treba ochrániť.

Vplýva na našu imunitu životný štýl, ktorým žijeme?

Samozrejme, že áno. Zlé návyky na naše zdravie pôsobia tak, že spomaľujú náš imunitný systém. Aj preto nás lekári vždy vyzývajú k tomu, aby sme obmedzili určité veci v živote a urobili tak zmeny životného štýlu.

Ako teda zlepšiť náš imunitný systém a vyhnúť sa chrípke v studených jesenných dňoch? 

ZNÍŽENIE STRESU. Ak chcete správne začať, treba znížiť dávku stresu. Je to pravdepodobne tá najdôležitejšia zmena, ktorú môžete vykonať. Vďaka nestabilnému toku stresových hormónov  je pre naše telo ťažké udržať sa v dobrej kondícii. Aj preto existuje veľa rôznych zaujímavých techník relaxácií, denných cvičení alebo techník k ovládaniu stresu, ktoré určite pomôžu.

SPÁNOK. Ďalej treba dbať na dostatok spánku. K posilneniu svojho imunitného systému je potrebných minimálne 7 až 8 hodín denného spánku.

CVIČENIE. Pohyb je taktiež veľmi potrebný. Ak sa hýbete a dávate telu pocítiť, že ste jeho pánom, pomáha to vašej imunite a dokážete ju tým dostať na veľmi vysokú úroveň.

HYGIENA. Nakoniec tu máme veľmi dôležitú súčasť toho, čo podporuje náš imunitný systém. Na hygienu si treba zvyknúť a pravidelne ju dodržiavať. Aby sme udržali baktérie na reťazi, nezabudnite si umývať ruky!

Aká vakcína je pre naše telo najlepšia?

Všetko závisí od veku daného človeka. Takmer všetci dospelí a taktiež aj deti by mali dostať vakcínu proti zápalu pľúc a chrípke. Na svoje zdravie by mali dbať najmä seniori a vlastne ktokoľvek, koho imunitný systém je oslabený chorobou ako je HIV alebo rakovina. Deti do 6 mesiacov by nemali dostať žiadnu vakcínu. Taktiež si opätovne dajte vpichnúť tetanovú vakcínu raz za 10 rokov. Okrem vyššie napísaných typov si treba dávať pozor aj na zamestnanie, v ktorom pracujete.

Deti a mladiství by mali dostať nasledovné vakcíny proti týmto chorobám:  

  • Hepatitída A a B 
  • Rotavírus 
  • Záškrt 
  • Tetanus 
  • Čierny kašeľ 
  • Osýpky, príušnice, rubeola 
  • Ovčie kiahne
  • Obrna
  • Pneumokoky 
  • HPV
  • Chrípka 

Odporúčané lieky na posilnenie imunitného systému: Imunoglukogan, Cem-M imunita, Echinacea kvapky, GS hliva plus a Vitamín C 

To by bolo k dnešnému dňu všetko a verím, že ste si z dnešného článku niečo zobrali. Predsa len, zdravie máme len jedno a treba sa oň starať. Ak sa na studené dni dôkladne pripravíte, nemáte sa čoho obávať. Držíme palce a veríme, že vás zákerné choroby obídu na míle ďaleko. 

zdroj: www.medicalnewstoday.com