Ako na bolesť chrbta?

Mnohých ľudí trápi bolesť chrbta a často nevedia, čo je za tým. Nie je podmienkou, že tento druh  bolesti postihuje len staršie generácie. U mladých ľudí je táto bolesť spôsobná hlavne preťažením chrbtice.

 

Bolesť chrbta postihuje takmer 4/5 populácie v rôznom veku od mladých až po dôchodcov. Zvyčajne sa začínajú prejavovať tým, že ráno po prebudení má človek bolesti chrbta, najčastejšie v oblasti krížov. Postupne sa bolesti zhoršujú až je nakoniec pre takéhoto človeka problém vstať z postele alebo počas dňa zdvíhať ťažšie predmety. Kým mladšie ročníky trápia najmä bolesti kvôli nadmernému preťažovaniu chrbtice, deformitám či postihnutiu platničiek, v staršom veku sú to najmä ochorenia platničiekdegeneratívne zmeny.

 

Pri náhlej vzniknutej bolesti chrbta, pri ktorej nevyžaruje bolesť do žiadnej končatiny často krát postačí aj domáca liečba s pokojom na lôžku a použitím lokálnych alebo celkových analgetík. ( VERALALMIRAL GÉL,KONSKÁ MASŤ…)

Ak však bolesť vyžaruje do niektorej končatiny, náhle vzniknú aj problémy s močením a odchodom stolice, zmení sa citlivosť na končatinách alebo je výrazné vykrivenie trupu, v týchto prípadoch je nevyhnutné vyhľadať čo najskôr lekársku odbornú pomoc. Chronické bolesti chrbta dokážu výrazne zhoršiť kvalitu života a môžu viesť až k trvalej invalidite. Dôležité ako pre liečbu, tak aj pre prevenciu je posilnenie vnútorného stabilizačného svalstva chrbta pravidelným a správnym cvičením.

Osteoporóza

Jednou z príčin bolesti chrbta môže byť aj osteoporóza. Je to ochorenie, ktoré narúša stavbu kostného tkaniva. Kosti sú pri osteoporóze omnoho krehkejšie, a preto aj náchylnejšie na zlomeninu. Osteoporóza môže vzniknúť buď bez známej príčiny alebo pod vplyvom iného ochorenia. U ľudí starších ako 70 rokov sa vyskytuje rovnako často u žien ako u mužov, pričom hlavným dôvodom je zhoršené vstrebávanie vápnika črevom z potravy a nedostatok vitamínu D.

Menopauza

U žien po 50-tke sa však vyskytuje častejšie ako u mužov. Súvisí to s nástupom menopauzy. Menopauza je posledná menštruácia ženy a prechodné obdobie vedúce k tomuto stavu sa nazýva klimaktérium alebo prechod. Menopauza je úplne prirodzený jav a skôr či neskôr nastane u každej ženy, zvyčajne medzi 45.-54. rokom jej života. V tomto období sa znižuje aktivita vaječníkov a teda aj tvorba a následne hladina pohlavného hormónu estrogénu. Spomínané hormonálne zmeny majú za následok psychické aj fyzické zmeny v tele ženy medzi ktoré patrí aj osteoporóza.

osteoporoza-bolest-chrbta

Základom liečby je okrem farmaceutických prípravkoch aj správna životospráva. Základom je pravidelný pohyb a cvičenie, vylúčenie alkoholu, fajčenia a nápojov s obsahom kofeínu. Namiesto toho treba prijímať stravu bohatú na vápnik a vitamín D  (mlieko, syr, tvaroh, mak, ryby, rybí olej, morské plody, pečeň a vaječný žĺtok,…)a piť vodu, bylinkové nesladené čaje, riedené zeleninovéovocné šťavy, prípadne mlieko.

Tip: Dobrým prirodzeným zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, už 20 minút denne pri natretí sa opaľovacím prípravkom s nízkym faktorom ochrany stačí na jeho doplnenie. Prípadne je možné na doplnenie chýbajúceho množstva použiť aj vitamínové doplnky. ( VITAMÍN D, VÁPNIK, RYBÍ OLEJ A INÉ KOMBINOVANE PRÍPRAVKY ALEBO MULTIVITAMINY).