S pojmom ovčie kiahne ste sa v živote už určite stretli. Toto vysoko nákazlivé ochorenie patrí medzi časté choroby detského veku. Mladšie osadenstvo tejto planéty ich naštastie vždy prekoná ešte pred nástupom do školy, a tak sa ich život poberá lepším smerom. No ak už na ne narazíte, treba si dávať veľký pozor. Ako najlepšie zmierniť prejavy tohto ochorenia a ako zabrániť otravnému svrbeniu?
Ovčie kiahne spôsobuje ľudský herpes vírus – Varicella zoster. Tento vírus sa najčastejšie šíri vzduchom alebo priamym kontaktom s nakazeným. Najkritickejším obdobím je hlavne koniec zimy a začiatok jari. Ak vás náhodou ovčie kiahne zastihnú, nemusíte sa ničoho báť. U zdravých detí je priebeh ochorenia vždy tým ľahším. Komplikácie sa vyskytujú len zriedka.
Ak však spadáte do kategórie ľudí s oslabenou imunitou, môžete mať s liečením oveľa väčšie problémy. Taktiež sa môže prejaviť u detí v pubertálnom veku, u dospelých, tehotných žien a novorodencoch. Pri vyššie spomínaných môže byť priebeh liečby o niečo komplikovanejší. Objaviť sa môžu aj iné bakteriálne kožné infekcie, encefalitída alebo zápal pľúc.
Inkubačná doba, teda doba od nakazenia po vypuknutí prvých prejavov choroby, je zriedka 2 až 3 týždne. Chorý je infekčný už 1 až 2 dni pred výsevom vyrážky a ďalej až do zaschnutia posledného pľuzgiera.
Ako sa na našom tele prejavujú prvé príznaky?
Ak sa vo vašom tele vyskytuje aj iný vírus a ste chorý, prvé prejavy prídu so zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy alebo zimnicou. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj hnačka, nechutenstvo, nádcha alebo otravný kašeľ. 1 až 2 dni pred výsevom môže pacient trpieť silnou bolesťou hlavy a horúčkou, ktorá dosahuje hranicu až 40 °C. A práve v tomto obdoby začína byť infekčný. Aj preto by mali pacienti ostávať od prvých príznakov v bezpečnej izolácii od spoločnosti.
Neskôr dochádza k plnému prepuknutiu choroby. Na tele sa začnú objavovať malé červené škvrny veľké niekoľko milimetrov. Tie sa v priebehu niekoľkých hodín premenia na pľuzgieriky. Obvykle ich býva 200 až 300, niekedy zas len pár desiatok. Stávajú sa však aj prípady, kedy ovčie kiahne zasiahli pacienta tak, že sa na jeho tele objavilo viac ako 1000 pľuzgierov.
Výsev začína obvykle v oblasti hlavy, neskôr na hrudníku a niekedy aj na celom tele. Pľuzgieriky sú spočiatku naplnené čírou tekutinou, ktorá sa potom mení na mliečnu a zakalenú. Tekutina je infekčná a obsahuje choroboplodné zárodky. Prevencia je teda nevyhnutná a na 4. až 5. deň začínajú pľuzgieriky zasychať a začnú sa vytvárať chrasty. Zvýšená teplota však ostáva a u pacienta pretrváva zvyčajne po celú dobu nakazenia, až postupom času poklesne. Najväčším problémom je však silné svrbenie, ktoré vás donúti sa škriabať. Preto je veľmi dôležité zabrániť škriabaniu a pretrpieť to. Vyrážky úplne zmiznú samé po uplynutí približne troch týždňov.
Posilní sa naša imunita po prekonaní tejto choroby?
Samozrejme, že áno. Ak sme už raz prekonali túto choroby, naše telo si vytvorí protilátky, ktoré nás chránia pred opätovnou nákazou celý náš život. Tento vírus patrí do skupiny herpes vírusov. To znamená, že vírus sa usadí v nervových uzlinách. Nie je teda navždy odstránení z nášho tela, ale imunitný systém o ňom vie. Aj preto už v neskoršom veku nedochádza k prebudeniu a ak sa tak aj stane, vznikne na našom tele pásový opar.
Ako by sme mali ovčie kiahne liečiť?
Kiahne sú vírusového pôvodu a preto nie je možné pri ich liečbe užívať antibiotiká. Na zníženie teploty môžeme použiť antipyretiká s účinnou látkou paracetamol. Veľmi dôležitou súčasťou liečby je oddych a pobyt vonku sa neodporúča. Pľuzgiere môžeme namazať tekutým púdrom alebo antiseptickou masťou. Infikované miesto sa tým rýchlejšie vysuší a nebudú toľko svrbieť. Lekár vám taktiež môže predpísať lieky proti alergiám obsahujúce dimetinden alebo môžete sami použiť Psilo-balzam.
Odporúčané lieky: Topnatur OVSENÝ KÚPEĽ PRE DETI, PoxClin Chladivá pena pri ovčích kiahňach, HERBACOS Tekutý púder stabilizovaný
Opatrenia by však mali prísť aj z vašej strany a okrem lekára by ste sa mali k svojmu nakazenému telu správať jemne. Je dôležité udržiavať ruky v čistote a s krátkymi nechtami. Odporúča sa aj bavlnené oblečenie, ktoré až tak nedráždi už dosť citlivú pokožku. Taktiež treba obmedziť pohodlné kúpanie sa vo vode a na pár týždňov ho nahradiť rýchlou sprchou.
Proti ovčím kiahňam existuje samozrejme aj očkovanie. Obsahuje živé oslabené vírusy varicella zoster. Očkovať možno deti od 9. mesiaca veku a dospelých. Očkovanie sa vykonáva dvoma dávkami. Verím, že vám vyššie napísané typy pomohli a ovčie kiahne už nebudú viac robiť problémy nevinným ľudom. Vidíme sa už budúci týždeň pri ďalšom článku, v ktorom si podrobnejšie preberieme tému vápnik.
zdroj: nhs.uk