Nový koronavírus je momentálne všade vo svete témou číslo jeden a zachrániť by nás mohla vakcína. Americké úrady pre zdravotníctvo vo svojich rukách už jednu údajnú majú a testovanie na ľuďoch začalo začiatkom tohto týždňa.

Aj keď to znie ako pozitívna správa, dôvod na úsmev stále nemáme. Vývoj tej správnej protilátky pre boj proti koronavírusu môže trvať rok až 18 mesiacov. Proces testovania musí totiž prejsť viacerými skúšobnými fázami, aby sa preukázalo, ktorá vakcína funguje najbezpečnejšie a najúčinnejšie pre ľudský organizmus.

Dokáže testovaná vakcína poraziť koronavírus?

Látka s označením mRNA-1273 bola vyvinutá vedcami a spolupracovníkmi NIH (Národný inštitút zdravia) v biotechnologickej spoločnosti Moderna so sídlom v meste Cambridge, Massechusetts.

Do otvoreného programu sa zapojilo 45 zdravých dobrovoľníkov vo veku 18 až 55 rokov a celý proces by mal potrvať najbližších 6 týždňov. Podľa oficiálneho vyjadrenia NIH, potencionálna vakcína by sa už mala nachádzať v tele prvého dobrovoľníka.

Pomocnú ruku priložila aj CEPI (Koalícia pre inovácie epidemickej pripravenosti) sídliaca v Osle, ktorá výskum podporila finančnou injekciou.

Počet nakazených stúpa každým dňom

Ku dňu 29. marec 2020 sa celosvetovo eviduje takmer 684 660 nakazených v 177 krajinách sveta. Najhoršie je na tom Taliansko, v ktorom je aktuálne 92 472 potvrdených prípadov – 10 023 Talianov na COVID-19 zomrelo, pričom necelých 12 384 sa z nákazy zotavilo.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 314 prípadov a celkovo bolo negatívne testovaných vzoriek 6817 . Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke korona.gov.sk.

Na našom území zatiaľ neevidujeme žiadne úmrtie spôsobené vírusom, ale vo svete si už nový koronavírus vyžiadal svoje obete – takmer 32 113 mŕtvych.

Novým epicentrom šíriacej sa pandémie sú Spojené štáty Americké, kde je potvrdených už viac ako 124 763 prípadov a takéto číslo, podľa vyjadrenia americkej vlády, bude v najbližších dňoch rapídne stúpať. Prezident Donald Trump zvažuje o uzavretí mesta New York.

Kto “zvíťazí” v pretekoch o najúčinnejšiu vakcínu?

Vývoj vakcíny je momentálne priorita. Všetky farmaceutické a výskumné laboratória po celom svete sa pretekajú vo vývoji protilátky potrebnej pri liečbe nového koronavírusu.

Americká spoločnosť Gilead Siences vyvinula antivírovú liečbu “remdesivir“, ktorá by mala byť už v záverečných štádiách klinických skúšok v Ázii. Ďalšia farmaceutická spoločnosť v USA s názvom Inovio taktiež pracuje na vývoji vakcíny založenej na ľudskej DNA a do klinických skúšok vstúpi budúci mesiac.

Podľa WHO je 80 % prípadov COVID-19 v miernom štádiu a 14 % je vo vážnom stave.  Posledných približne 5 % sa nachádza v kritickom stave, ktoré vedú k vážnym respiračným ochoreniam. Celosvetová úmrtnosť infikovaných je zhruba okolo 4 %.

Uspeje vakcína a podarí sa ľudstvu poraziť koronavírus? To zistíme až v nasledujúcich týždňoch a slušne vás žiadame, aby ste opúšťali domov len v núdzových situáciách. Prevencia je totiž zatiaľ jedinou úspešnou zbraňou proti novej pandémii.

Zdroj: sciencealert.com