Udržiavať telo hydratované je pre zdravie človeka veľmi dôležité.  Pitie vody však niektorí nedodržiavajú a denne neprijmú toľko tekutín, koľko je odporúčaná dávka.

Pre zaujímavosť, asi 60 % tela je tvorené vodou a 71 % povrchu našej planéty je taktiež pokrytých vodou. Pre správne fungovanie nášho tela potrebujú všetky bunky a orgány tekutiny.

Pitie vody patrí medzi základné ľudské procesy

Pitie by sa malo stať prioritou všetkých ľudí, ale často krát sa tak nestane a dochádza k zdravotným problém. V dnešnom článku sa dočítate niekoľko užitočných dôvodov, prečo potrebujeme vodu a stanoviť pitný režim.

 

1. Premazáva kĺby

Chrupavka obsahuje okolo 80 % vody. Dlhodobejšia dehydratácia môže spôsobiť zníženie schopnosti kĺbov absorbovať otrasy. Tie následne vedú k bolestiam kĺbov, čo nemusí byť pre človeka nijak príjemné.

2. Vytvára sliny a hlien

Sliny nám pomáhajú pri trávení jedla a snažia sa ústnu dutinu udržiavať vlhkú. To isté robia aj s nosom a očami. Pitie vody taktiež udržuje naše ústa čisté. Ak ju budeme konzumovať bez sladidiel, môže to pomôcť aj našim zubom.

3. Dodáva kyslík do celého tela

Krv je tvorená z viac ako 90 % vodou a prenáša kyslík do rôznych častí tela.

4. Zvyšuje zdravie a krásu pokožky

Pri dehydratácii sa môže pokožka stať zraniteľnejšou a dochádza k rôznym poruchám. Okrem iného dochádza pri dehydratácii k predčasným vráskam. Stačí len dodržiavať pitný režim a pokožka sa vám za to odvďačí krásou.

5. Tlmí mozog, miechu a ďalšie citlivé tkanivá

Ak by sme nepili vodu, môže to ovplyvniť štruktúru a funkcie nášho mozgu. V extrémnych stavoch dehydratácie môže dochádzať k problémom s myslením a vyjadrovaním sa.

6. Reguluje telesnú teplotu

Voda, ktorá je uložená v strednej vrstve pokožky, sa po zahriatí teľa vylučuje na povrch v podobe potu. Keď sa pot vyparí, ochladzuje telo.

7. Chod  tráviaceho systému

Naše črevá potrebujú vodu, aby mohli správne fungovať. Dehydratácia môže viesť k tráviacim problémom, zápche a nadmernej tvorbe kyseliny. To zvyšuje riziko pálenia záhy a podporuje tvorbu žalúdočných vredov.

8. Splachuje telesný odpad

Voda je potrebná pri tvorbe moču a odstraňovania stolice z nášho tela.

9. Pomáha udržiavať krvný tlak

Nedostatok vody môže spôsobiť, že krv zhustne a tým sa zvýši krvný tlak.

10. Potrebný pre dýchacie cesty

Dýchacie cesty potrebujú vodu, pretože inak by pracovali len obmedzene. Aby sa minimalizovala strata vody v tele, môžu tým podporiť vznik astmy alebo rôznych alergií.

11. Sprístupňuje minerály a živiny

Tým, že sa minerály a živiny rozpustia vo vode, dostanú sa lepšie do všetkých potrebných častí v našom tele.

12. Zabraňuje poškodzovaniu obličiek

Obličky regulujú všetky tekutiny v tele. Nedostatočné pitie vody môže viesť k obličkovým kameňom a iným zdravotným problémom.

13. Zvyšuje výkon počas cvičenia

Dehydratácia počas cvičenia môže brániť nášmu výkonu. Taktiež sa zistilo, že primerané pitie vody počas cvičenia dokáže zvýšiť ľudský výkon počas namáhavej činnosti.

14. Chudnutie

Pitie vody taktiež rázne pomáha pri chudnutí, ak do seba nedávame rôzne sladené šťavy.

15. Znižuje bolesť hlavy spôsobenej alkoholom

Ak chcete na párty miešať alkohol a rôzne sladké vody, nerobte to. Dobrou voľnou je nesladená sóda s ľadom alebo voda s citrónom.

Ako ste sa mohli dozvedieť v dnešnom článku, pitie vody je dôležitou súčasťou našich životov. Ideálny pitný režim obsahuje 2,53,5 litrov tekutín za deň. Dodržiavate ho? Vaše názory nám nezabudnite napísať do komentára. 

Zdroj: medicalnewstoday.com