S jesennou rovnodennosťou sa dni pomaly skracujú, skôr sa stmieva a jesenné počasie je často krát chladné, upršané a sychravé. Jeseň so sebou okrem červeného ,zlatého a žltého sfarbenia padajúcich listov prináša aj choroby, ako depresia či úzkosť, typické pre toto obdobie.

Mnohí ľudia s príchodom jesene začínajú pociťovať únavu, stratu energie a chuti do práce. Aj napriek dobrým vzťahom v rodine, sú smutní,  trápi ich úzkosť aj keď sami nevedia prečo. Je to preto, že trpia jesennou depresiou.

 Jeseň a depresia ruka v ruke. A nie len tá!

Jesenná depresia a úzkosť je častejšia u žien, ako u mužov. Jej typickými znakmi sú precitlivenosť, smútok, letargia, ľahostajnosť, nezáujem, podráždenosť, strach, alebo úzkosť. Pri častej únave sa objavujú aj problémy s koncentráciou, strata libida, ako aj prejedanie sa tučnými jedlami. Jesenná depresia ovplyvňuje aj spánok. Ľudia, ktorí ňou trpia, mávajú potrebu spávať omnoho dlhšie, ako zvyčajne, alebo naopak paradoxne strácajú potrebu spať. Ak sa jesenná depresia nezistí včas a človek s ňou nezačne bojovať, môže viesť až k myšlienkam na samovraždu, alebo  k ich samotnému uskutočneniu. Čo treba robiť ak vy, alebo niekto vo vašom okolí trpí jesennou depresiou?

V tomto prípade je vhodné sa obrátiť na odborníka, akým je psychiater,  alebo aspoň psychológ. Veľmi účinnou liečebnou metódou je liečba svetlom, ktorá zaberá vyše 80% pacientov. Táto metóda spočíva vo využívaní žiarenia podobného prirodzenému dennému svetlu a s jej pomocou sa prvé výsledky dostavia už o pár dní. Nevyhýbajte sa kontaktu s okolím. Práve naopak. Stretávajte sa so svojimi priateľmi pri aktivitách, ktoré vám prinášajú radosť. Naplánujte si a spíšte si činnosti na každý deň, ktoré by ste chceli vykonať. Nie preto, že musíte,  ale preto, že chcete. Uvidíte, ako si pri nich obnovíte stratenú energiu. Nezabúdajte na pravidelný pohyb a zdravú stravu. Zabezpečte si dostatočný prísun vitamínov vo forme ovocia, zeleniny prípadne vitamínových doplnkov. Skúsiť môžete aj rôzne čaje.

depresia

 

 K jeseni neodmysliteľne patrí aj prechladnutie a bolesť hrdla

Jesenné počasie je ideálne pre šírenie vírusových infekcií, najmä v prostredí, kde sa združuje väčší počet ľudí, ako sú školy, škôlky, veľké firmy a verejná doprava. Ak vám stúpne teplota, bolí vás hlava, opuchne vám nosová sliznica a nos je celkom upchatý, o slovo sa hlási prechladnutie. Choroba, ktorá ide ruka v ruke s jeseňou.

Odporúčame: kvapky do nosa, vitamín C, betaglukán-Hliva ustricová, od teploty ibuprofen/medipyrin/paralen

Bolesť hrdla je ďalšou typickou chorobou jesene, ktorej sa len málo ľudí vyhne. Dokonca u niekoho  môže vyvolať až ťažkosti s jedením, keďže je prehĺtanie cez zapálené hrdlo veľmi bolestivé. V oboch prípadoch je nutné,  zostať doma a chorobu vyležať. Vhodné je popíjať teplé (nie horúce) bylinkové, liečivé čaje a zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov. Imunitu v tomto sychravom počasí môžete podporiť užívaním probiotík, ako je bryndza, pickles, jogurty a kyslomliečne produkty či kvasenou kapustou. Rovnako dobre poslúži aj betaglukán.

Na úľavu od bolesti hrdla existujú už prípravky pôsobiace priamo v hrdle, ako napríklad cmúľacie pastilky Coldrex.  

Pozor na reumu

Jeseň je obdobím,  kedy sa zvyšuje bolesť kĺbov a s ňou spojené ochorenie, reuma, ktorá vás potrápi omnoho viac, ako inokedy. Reumou trpia častejšie ženy, ako muži. Nie je to však iba choroba starých ľudí, ako si mnohí myslia. Reuma postihuje aj deti a mladšiu generáciu. Prejavuje sa poruchami funkčnosti kĺbov, čo v praxi znamená, že kĺby sú nielen bolestivé, ale sťažujú každodenné aktivity človeka. U ľudí trpiacich reumou sa môžeme na jeseň stretnúť so zhoršením chôdze, obmedzením vo vykonávaní hygieny alebo obliekania, a to práve kvôli zvýšenej bolestivosti a stuhnutosti kĺbov. Okrem liečby odporúčanej lekárom je u nich dôležitý aj pravidelný pohyb, zdravá strava s obmedzením tukom a dostatkom výživných látok a vitamínov.

Na úľavu od bolesti odporúčame tabletky ako ibalgin, brufen – NSA, lokálne ako krémy alebo náplaste – flector, voltaren, konská masť a iné.