Vápnik. Chemický prvok, ktorý poznáme z Periodickej tabuľky prvkov. Je to ľahký alkalický kov, ktorého protónové číslo je 20. Búrlivo reaguje s kyslíkom a vodou, preto sa s ním v prírode stretávame len v podobe zlúčenín. Ak však nazrieme hlbšie a odbočíme z chémie, vápnik je taktiež aj biogénny prvok. To znamená, že je nevyhnutný pre všetky živé organizmy. Vedeli ste, že v telách stavovcov je základnou súčasťou kostí a zubov? Nachádza sa taktiež aj vo svaloch, krvi a ďalších telesných tekutinách.
No odniekiaľ do nášho tela musel „pricestovať“, nie? Ak by ste si vašu hladinu vápnika chceli o niečo zvýšiť, jeho prítomnosť nájdeme aj vo väčšine listovej zeleniny, semenách, orechoch, ovsených vločkách a v minerálnych vodách. Ako teda môžeme vidieť, bez vápnika by bolo na tomto svete veľa vecí inak. Alebo by vlastne žiaden svet neexistoval? Názor už necháme na vás a aj preto sme si pre vás dnes pripravili 8 faktov vápniku, ktoré by si mal vedieť. Nech sa páči.
Bez vápnika by naše telo nevykonávalo základné funkcie
Krutá pravda. Vápnik hrá rolu v mnohých základných funkciách nášho tela. Potrebujeme ho na cirkuláciu krvi, pohyb svalov a uvoľňovanie hormónov. Taktiež pomáha prenášať signály z mozgu do iných častí tela.
Aby toho nebolo málo, pýši sa aj ako hlavná súčasť zdravia zubov a kostí. Vďaka nemu môžeme ráno vstať z postele a rozhýbať celé telo. Ale treba si dávať pozor. To, že máte málo vápnika nezistíte len tak. Ak telo nemá jeho dostatok, zoberie si ho z kostí. To kosti logicky oslabí a tak vznikajú nechcené zlomeniny. Preto si na hladinu vápnika vo vašom tele dávajte dobrý pozor.
Naše telo bohužiaľ žiaden vápnik neprodukuje
Presne tak. To, že sa vyskytuje v našich kostiach neznamená, že je v nich aj „továreň na vápnik„. Skôr by som povedal, že pod svalmi skrývame len 206 skladov z vápnikom, ktoré tvoria jednu veľkú sieť pre našu existenciu. To znamená, že sa musíme jednoducho spoliehať na stravu, s ktorou sa každodenne stretávame. Máš mierne obavy? Báť sa zaručene nemusíš. Stačí ak budeš vyhľadávať nižšie napísané produkty a nič sa ti nestane:
- Mliečne výrobky ako mlieko, syr alebo jogurt;
- zelenina ako napríklad kel, špenát (už rozumiem prečo mi dávala mama stále špenát, nikdy nič zlomené) a brokolica;
- biela fazuľa;
- sardinky;
- obilniny a sójové výrobky;
- pomarančová šťava.
Vitamín D potrebujeme k tomu, aby sme vstrebali vápnik
To znamená, že ak nebudeme mať dostatok vitamína D, nebudeme mať z diéty obohatenej na vápnik plný úžitok. Nepremárni teda zbytočne čas a získaj tento potrebný vitamín z týchto potravín (tie s najväčšou hladinou) – losos, vaječné žĺtky a niektoré huby. No pomôžeš si určite aj mliekom. Tým zabiješ dve muchy jednou ranou a svoje telo doplníš o veľmi potrebné hodnoty.
Ale vieš uhádnuť, čo je najlepším zdrojom vitamínu D? Slnko. Naša pokožka prirodzene vytvára vitamín D, keď je vystavená slnečným lúčom. Inak napísané, ak si „upír“ ako aj ja, vystačíš si určite s jednou krabicou mlieka denne. A to nemusíš otvoriť ani dvere alebo okno. Stačí ak si otvoríš chladničku.
Vápnik je dôležitejší pre ženy, nie mužov
V čom? Niektoré štúdie hovoria, že vápnik môže zmierniť príznaky pre-menštruačného syndrómu (PMS). Táto štúdia, vytvorená organizáciou Trusted Source, dospela k záveru, že ženy s PMS majú nižší príjem vápnika a horčíka.
Odporúčané množstvo závisí od nášho veku
Ako sa dozvieme, či máme dostatok vápnika? Odporúčaná denná dávka by mala prekonať hranicu aspoň 1000 mg. Pre ženy nad 50 rokov, tehotné ženy alebo ženy v tehotenstve by mala byť táto hodnota nad 1200 mg denne.
Rada: Jedna šálka nízkotučného alebo plnotučného mlieka obsahuje 300 mg vápnika.
Nedostatok vápnika môže viesť k závažným zdravotným problémom
Nedostatok vápnika je jeden problém, ktorý môže dospieť k vytvoreniu iných zdravotných problémov. U dospelých môže jeho nedostatok zvýšiť riziko vzniku osteoporózy. Okrem toho hrozí aj krehkosť kostí, ktoré sa ľahko dokážu zlomiť. Osteoporóza je obzvlášť častá u starších žien a preto je im odporúčané konzumovať viac vápnika ako mužské pohlavie.
Rada: Vápnik je okrem toho veľmi nevyhnutný pre deti pri ich raste a vývoji. Ak nemajú dostatok vápnika, nemusia dorásť do svojej maximálnej možnej výšky alebo mať iné zdravotné problémy.
Doplnky obohatené o vápnik nám dokážu získať to správne množstvo
Nie všetci z tých, kto ho potrebujú, dostávajú jeho dostatok. Niekedy strava nestačí a treba siahnuť po iných alternatívach. Ak trpíte neznášanlivosťou laktózy alebo ste jednoducho vegán, môže byť dostatok vápnika vo vašom tele problémom, ktorý vaša strava nevyrieši.
Doplnok vápnika môžeme ľahko pridať do našej stravy a hladinu tým zvýšiť. Pomôcť by nám mal Uhličitan vápenatý a Citrát vápenatý. Prvý menovaný je lacnejší a dostupnejší. Nachádza sa vo väčšine antacidových liekoch. Aby tento doplnok zaúčinkoval, treba ho užívať priamo s jedlom. Citrát vápenatý sa naopak s jedlom brať nemusí a je taktiež odporúčaný pre starších ľudí s nižšími hladinami žalúdočnej šťavy.
Upozornenie: Berte na vedomie, že doplnky vápnika majú aj vedľajšie účinky. Môže sa vyskytnúť zápcha alebo nadúvanie. Taktiež môžu narušiť schopnosť nášho teľa absorbovať iné živiny alebo lieky. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov sa poraďte so svojím lekárom.
Odporúčané lieky: MedPharma VÁPNIK 333,3 mg + Horčík + Zinok; GS Vápnik + Horčík + Zinok; JutaVit + Horčík + Zinok
Príliš veľa vápnika môže mať negatívne účinky
Pri akýchkoľvek mineráloch alebo živinách je dôležité získať to správne množstvo. Príliš veľa vápnika môže mať pre náš organizmus negatívne účinky. Medzi takéto účinky patrí zápcha, plyny a nadúvanie. Okrem toho zvyšujú riziko vzniku obličkových kameňov. V zriedkavých prípadoch, pri nadbytočnom výskyte vápnika, sa taktiež ukladá do našej krvi. To môže spôsobiť nechcenú hyperkalcémiu.
Rada: Niektoré lekári sa taktiež domnievajú, že užívanie doplnkov vápnika môže zvyšovať riziko srdcových chorôb. Iní s týmto tvrdením nesúhlasia. No netreba tieto tvrdenia nijak podceniť.
Ako ste si mohli vyššie prečítať, vápnik je pre naše celkové zdravie k životu potrebný. No netreba sa ničoho báť. Získať ho môžeme z mnohých potravín, aj bez používania doplnkov. Stačí dodržiavať vyváženú stravu, nakoľko vápnik spolupracuje aj s inými živinami (vitamín D). To by bolo pre dnes všetko a vidíme sa pri ďalšom článku, v ktorom si opäť preberieme témy potrebné pre udržiavanie nášho zdravia. Máme ho predsa len jedno, nemám pravdu?
zdroj: medicalnewstoday.com